Mobilbahis Giris

Türkiyenin En İyi Teknik Direktörleri Kimlerdir?

Türkiyenin En İyi Teknik Direktörleri Kimlerdir?

Futbol kulüplerinin başarılı ya da başarısız olmalarında en önemli etkenler arasında şüphesiz teknik direktörler gelmektedir. Takım sporlarında futbol başta olmak üzere hocanın ya da teknik direktörün önemi çok fazladır. Taktik, idman, antreman, takım olgusu, arkadaşlık, birlik ve huzur konularında teknik direktörün önemi ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde başarılı olmış çok sayıda teknik direktör bulunmaktadır. Bu anlamda aktif teknik direktörlük yaşamını sürdüren ve kariyeri ile Türkiye’nin en iyi teknik direktörleri listesine girmiş kişileri kısaca tanıyalım.

En İyi Teknik Direktörler

  • Fatih Terim: Türk futbol tarihine damga vurmuş isimlerin başında gelmektedir. Milli takımlar, Galatasaray, Fiorentina, Milan gibi kulüpleri çalıştırmıştır. Milli takımda sayısız maça çıkmış ve Avrupa üçüncüğülünü ülkemize kazandırmıştır. En parlak dönemini 1996-2000 yılları arasında Galatarasay’da geçirmiştir. Üst üste 4 yıl Türkiye ligini kazanmıştır. 2000 yılında Uefa Avrupa Kupasını kazanarak ülkemizde tarih yazmıştır.
  • Şenol Güneş: Kariyer bakımından Fatih Terim’den sonra en iyi hocalardan biridir. Pek çok otorite tarafından oynattığı futbol bakımından Terim’den de önde yorumları yapılmaktadır. TrapzonSpor’da 2 defa kıl payı şampiyonluk kaçırmıştır. 2002 Dünya Kupasında Türk Milli Takımının tarihindeki en büyük başarıyı elde etmesini sağlamıştır. Milli takım o turnuvada dünya üçüncüsü olmuştur. Yurt dışında bazı takımları ve son olarak Bursaspor’u çalıştırdıktan sonra 2015-2016 sezonunun başıdna Beşiktaş’ın başına geçmiştir. Beşiktaş’ın uzun süren şampiyonluk hasretine son veren Güneş, bir sonraki sezonda takımı şampiyon yapmıştır. Halen Beşiktaş’ın teknik direktörü olarak görev yapmaktadır.
  • Mustafa Denizli: Mustafa Denizli de ülkemizin önemli isimleri arasındadır. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ı şampiyon yapan tek isimdir. 3 büyük takımda da bu başarıyı göstermiştir. Milli takımda da 2000 yılında Avrupa Şampiyonasında çeyrek final oynatmıştır. Trbet
  • Ertuğrul Sağlam: Ertuğrul Sağlam’ın en büyük ve dikkat çeken başarısı Bursaspor’da olmuştur. 4 büyüklerden sonra şampiyon olan ilk takım Bursaspor’dur. Bursaspor’u şampiyon yapan teknik direktör Ertuğrul Sağlam olmuştur.

Tüm bu isimlerin dışında Aykut Kocaman, Yılmaz Vural, Hikmet Karaman, Samet Aybaba gibi halen teknik direktörlük görevine devam eden başarılı isimler de bulunmaktadır.